Официалната история на борбата за световната титла започва от 1886 г.
Но вълнуващи събития за шахматно господство са възбуждали духовете и преди това, раждали са своите герои, обкръжени от ореола на тайнствеността и славата. Първото шахматно състезание, за което има сведения, се състояло в 818 година в средноазиатския град Хоросан. То противопоставя в кратки двубои алиите (арабски гросмайстори) Ал Куфи, Зайраб и Аб-Шафар. По волята на халифа Ал-Мамун от династията на Абасидите те се срещат в неговия дворец и излъчват за шампион Зайраб.
Най-известният й представител е Джовани Леонардо да Кутри (1542-1587). През 1575 г. той достига върха на шахматната си слава. В двореца "Ескориал", край Мадрид, в присъствието на испанския крал Филип II Леонардо и неговият сънародник Паоло Бой нанасят поражение на най-силните испански шахматисти - Руи Лопес, епископ на Толедо, и Алфонсо Серон, мадридски съдия. Джовани Леонардо е обявен за пръв майстор на епохата. Крал Филип II му връчва награда от 100 скуди и скъп брилянт, а като израз на особено кралско благоволение го освобождава от данъци за 20 години! (Италия по това време е подвластна на Испания.) За разлика от Ас-Сули Леонардо не успява да избяга от завистта. Една сутрин го намират отровен в дома му. Първият шахматен вундеркинд изчезва Съдбата на първите велики шахматисти е орисана на мистерии и трагичен край. Не успява да избяга от нея и първият вундеркинд в историята на играта Джоакино Греко (1600-1634). Той побеждава най-силния италиански шахматист д-р Алесандро Салвио и предприема триумфално турне в Европа. 26-годишен, тръгва за Западна Индия като сподвижник на богат испански велможа. Там при мистериозни обстоятелства завършва животът на Калабриеца в разцвета на творческите му сили.
Некоронованите шахматни крале За пръв некоронован шахматен крал е обявен Андре Даникан Филидор през 1755 г. след победата си над Легал - царя на прочутото парижко кафене "Режанс". Възхитени от превъзходната игра на своя кумир, многобройните му почитатели му връчват красиво изработен жезъл - символ на неоспоримо превъзходство и на славата. Андре Даникан (1726-1795) произхожда от род с музикални традиции. От ранно детство постъпва в дворцовата капела във Версай, където се запознава и с шахматната игра. От този момент нататък целият му живот минава в служба на двете музи. Той е един от основателите на френската комична опера. А приносът му в шахматната наука е, че обединява трите стадии на шахматната партия - дебют, мителшпил и ендшпил, и подчинява действията на всички фигури и пешки в общ план. Героят от Уестминстър умира в мизерия...
През лятото на 1834 г. в Уестминстърския клуб в Лондон започва серия от 6 мача между най-силните шахматисти на Франция и Англия - Мак Донел и Шарл-Луи Лабурдоне. Той продължава повече от половин година, без да завърши. При резултат 45 победи, 27 загуби и 13 ремита Мак Донел получава сърдечен удар и след няколко месеца умира. Франция запазва шахматната си хегемония, а Лабурдоне е обявен за най-силния играч на своето време. Вторият некоронован шахматен крал Лабурдоне (1797-1840) завършва своя живот в пълна мизерия. Страстта към шахмата го погубва. Такава е била съдбата на малцината шахматни професионали от онова време, дръзнали да напуснат богатия честит бащин дом. Лондонски актьор детронира французите Докато Лабурдоне е жив, шахматното господство на французите не било застрашено. След смъртта му обаче задухва буреносен вятър от Острова. Той донася славата на Хауърд Стаунтън, извънбрачния син на граф Карлай и актьор от малък лондонски театър. Хауърд Стаунтън (1810-1874) научава правилата на играта едва 20-годишен. Но десет години след това е признат за най-силния шахматист на Англия и на света. През 1843 г. той заминава в Париж за двубой със Сент Аман - първото истинско сражение за шахматно надмощие в света. Стаунтън се появява в Париж с двама сподвижници - Уорела и Уилсън. Всяка сутрин той удивлява парижани с гимнастически упражнения и за общ ужас - със студени бани независимо от мразовитите зимни дни. Мачът Сент Аман - Стаунтън се играе в кафене "Режанс" и предизвиква небивал интерес. С 11 победи, 6 загуби и 4 ремита Стаунтън става третият некоронован владетел на шахматното кралство и донася палмата на първенството в Англия. Стаунтън е и един от най-изтъкнатите шекспироведи в света.
Математик влиза в играта...
През 1851 г. в Лондон се провежда I-ви международен турнир в историята на шахмата. След победи в първите два кръга в третия следва сензация - Стаунтън е елиминиран от почти неизвестния немски учител по математика в Бреслау Адолф Андерсен (1818-1879). Той възхищава всички с фантастичните си комбинации и спечелва крайната победа. Резонансът от Лондонския турнир прехвърля Атлантика.
Пред есента на 1857 г. в Ню Йорк започва I американски шампионат. Сензацията от Лондон се повтаря и в Ню Йорк. Смятаните за фаворити Л. Паулсен и Т. Лихтенхайм от Германия и най-силният играч на Америка Чарлс Стенли били пометени от почти неизвестния юрист от Ню Орлеанс Пол Морфи (1837-1884). Американците приемат триумфа му като "гордостта на нацията", но в Европа шестват Андерсен и Стаунтън. Затова и решението на Морфи няма алтернатива - на 21-ия му рожден ден параходът "Арабия" го стоварва в Ливърпул. Започва победоносното му турне в Стария свят, през което бие всички шахматни величия, накрая и Андерсен.
През декември 1858 г. кафене "Режанс" става свидетел на най-голямата драма в славната си история. Предавайки последната партия от мача (7 победи, 2 загуби и 2 ремита за Морфи) на развален френски език Андерсен мъжествено обявява: "Господин Морфи, вие спечелихте мача, защото сте по-силен от мен!" Овации заглушават рицарските му слова и възвестяват възкачването на последния некоронован крал...
АВТОР:
Живко Кайкамджозов